Zemědělství v rovnováze: Osvěta a vzdělávání pro udržitelnou budoucnost

Cílem projektu je prohloubit environmentální povědomí u odborníků i laické veřejnosti, nabídnout udržitelnější možnosti hospodaření a představit nejnovější pěstební trendy minimalizující dopady na životní prostředí. Důraz je kladen na vzdělávací činnost studentů i jejich učitelů, kde je předpoklad intenzivnější akceptace nových environmentálních směrů hospodaření. Projekt využívá nejnovější poznatky a trendy z široké oblasti výzkumného i edukativního působení Výzkumného ústavu rostlinné výroby a nově i Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (od 1. 1. 2025, zkratka „CARC“).

Projekt č.: 5230200026
Termín realizace projektu: 01/2024–11/2025

Projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí a Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.

Projekt je zaměřen na prezentaci současné moderní zemědělské praxe a nových environmentálně udržitelných trendů především v oblasti rostlinné výroby.

Je orientován na následující tři cílové skupiny:

  • odborná veřejnost – lidé pracující primárně v zemědělském či potravinářském  oboru, a kteří si chtějí rozšířit znalosti v environmentální oblasti.
  • studenti středních škol se zaměřením na zemědělství a příbuzné biologické obory
  • laická veřejnost se zájmem o životní prostředí; děti z mateřských škol a žáci základních škol, jako součást rozšíření jejich učebních osnov se zaměřením na environmentální výuku

 

AKTIVITY PRO VEŘEJNOST 

Akce plánované na rok 2025
(předběžný plán)

  • březen 2025 – DEN VINICE v Karlštejně (Zimní řez)
  • 15. května 2025 – Půdafest – tematické dopoledne v Národním zemědělském muzeu
  • červen 2025 – polní dny  a workshopy
  • 26. září 2025 – Jitro výzkumníků – tematické dopoledne v Národním zemědělském muzeu
  • říjen 2025 – Zemědělství v době klimatických změn – tematické dopoledne v CARC
  • průběžně – lektorský program „Biodiverzita“ v Národním zemědělském muzeu

Program „NA POLE“ pro děti

Cílem je informovat o významu zemědělství ve vztahu k produkci potravin i k tvorbě krajiny, vytvořit základní environmentální povědomí již u malých dětí, prezentovat souvislosti mezi zdravou krajinou, zdravou půdou a zdravou výživou. Během dvouhodinové návštěvy se děti seznámí nejen se základními zemědělskými plodinami a s možnostmi jejich využití, ale i s živočichy žijícími na poli a s dalším rostlinami vyskytujícími se v polních podmínkách. Děti navštíví pokusná políčka, k dispozici budou naučné materiály (vzorky osiv, pracovní listy, kvízy, záložky, za špatného počasí  apod.). Žáci si vyzkouší například setí osiva do improvizovaných ekologických květináčů, anebo lovení hmyzu jako metodu hodnocení biologické rozmanitosti na různých lokalitách. Nejmladší děti si mohou zahrát na řidiče kombajnu. V rámci jednotlivých akcí zohledňujeme průběh počasí.

Cílová skupina: MŠ (předškoláci) a ZŠ (1.–3. třída)

Místo akce: areál Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i. v Praze-Ruzyni

Sledujte naše webové stránky, kde budeme informovat o spuštění další sezóny exkurzí.

 

Akce uskutečněné v roce 2024
(přehled všech akcí naleznete zde)

Vzdělávací akce

V roce 2024 jsme uspořádali celkem 23 vzdělávacích akcí určených pro odborníky i pro studenty a žáky. Celkem se těchto akcí zúčastnilo 1 282 osob. Účastníci se seznámili s novými agrotechnickými postupy, které mohou zmírnit či eliminovat negativní dopady měnícího se klimatu. Součástí vzdělávacích akcí bylo také představení plodin i odrůd lépe odolávajících sušším a teplejším podmínkám, se kterými bude nutné do budoucna počítat.

Cílem akcí pro žáky a studenty, kteří se nespecializují na zemědělskou problematiku, bylo přiblížit udržitelné a ekologicky šetrné zemědělské postupy a současně i nepostradatelnou úlohu zemědělství pro uspokojení potřeb lidské společnosti. Aktivity jsou orientovány na seznámení s biologicky rozmanitým způsobem produkce potravin, který s sebou přináší příležitosti pro snižování emisí i možnosti adaptace na měnící se podmínky. Úroveň nových poznatků je přizpůsobena věku a dosaženému vzdělání dětí a studentů.

Osvětové akce

V roce 2024 se konalo celkem 15 osvětových akcí. Tyto akce byly zaměřeny především na mladší žáky základních škol i na děti z mateřských škol. V roce 2025 budou pokračovat akce pro děti v areálu CARC (Program „NA POLE“ pro děti) a budeme se podílet také na organizaci akce „Věda na polích a ve stájích – Příběh potravin“ ve dnech 6. a 7. června 2025.