Přírodní zemědělství
Název rubriky zní zdánlivě nesmyslně. Ve skutečnosti název napovídá, že dnešní konvenční zemědělství už s přírodou moc nepočítá, nebo jen v negativním slova smyslu (sucho, škůdci, atd.). Zemědělství dnes více připomíná průmyslovou výrobu, zemědělská krajina je chápána jako továrna naležato. Technologické postupy při pěstování rostlin nebo chovu hospodářských zvířat jsou vytvořeny způsobem minimalizujícím vlivy životního prostředí. Tento způsob hospodaření na zemědělské půdě se ve světle dnešních dní ukazuje jako pošetilý a začíná být více zřejmé, že tudy cesta nevede.
Cílem rubriky je ukázat možnosti, jak využívat přírodu a její zákonitosti. Přírodní zemědělství je množina zahrnující dnes stále alternativní a okrajové způsoby hospodaření, které mají společného jmenovatele a tím je spolupráce s přírodou. Není to v žádném případě žádný sentimentální nebo retro styl. Cesta přírodního zemědělství je právě v kombinaci starých osvědčených postupů a nových technologií.
Budou zde články, reportáže, překlady ze zahraniční literatury, fotografie, rozhovory a videozáznamy ze seminářů z oborů jako ekologické zemědělství, agrolesnictví, permakultura, KPZ, nízkouhlíkové zemědělství atd.
Workshop „Podpora biodiverzity bezobratlých živočichů v polních ekosystémech“, 12. 11. 2024
Dovolujeme si Vás pozvat na workshop, který se bude konat 12. listopadu 2024 v aule VÚRV, v.v.i. v Praze-Ruzyni.
Metodika „Rostliny a jejich směsi do mimoprodukčních opatření na orné půdě“ (2022)
Metodiku si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže.
„Metodika ochrany chmele pomocí nekonvenčních prostředků…“ (2023)
Metodiku ochrany chmele pomocí nekonvenčních prostředků s ohledem na minimalizaci rizik pro necílové organismy vytvořil autorský tým pod vedením Ing. Kateřiny Kovaříkové, Ph.D. (výzkumný tým Sekundární metabolity rostlin v ochraně plodin). Metodika shrnuje nejnovější poznatky v ochraně chmelnic proti chorobám a škůdcům pomocí botanických pesticidů
Průzkum preferencí zemědělců ohledně mimoprodukčních ploch
Dovolujeme si Vás oslovit s žádostí o vyplnění jednoduchého dotazníku v rámci šetření na téma obnovy a zavádění mimoprodukčních (polopřirozených) ploch v zemědělství. Cílem dotazníku je porozumět motivaci zemědělců pro vytváření nebo naopak nevytváření mimoprodukčních ploch v zemědělské krajině.
Přednáška „Syntropické zemědělství v Evropě“, 18. 12. 2023
V pondělí 18. prosince v 18 hodin v aule VÚRV, v.v.i. v Praze-Ruzyni pořádáme přednášku zahraničního lektora Renkeho de Vriese (Německo) na téma Syntropické zemědělství v Evropě. Přednáška bude v angličtině, s překladem do češtiny.
Slavnostní otevření Farmářské školy, VÚRV, 1. 9. 2023
V pátek 1. září 2023 bude v prostorách VÚRV, v.v.i. v Praze-Ruzyni slavnostně otevřena Farmářská škola. Studenti, zástupci institucí, odborníci i hosté se sejdou v 10.30 před aulou VÚRV, která bude zároveň sídlem Farmářské školy a nově i Centrem vzdělávání a výzkumu pro ekologické zemědělství.
Workshop projektu ConservES, Dolní Újezd, 14. 4. 2023
Srdečně Vás zveme na I. workshop projektu Conserv ES, který je zaměřen na podporu biodiverzity začleněním nektarodárných biopásů do zemědělské krajiny. Pozvánku si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže. Více informací naleznete v dalších přiložených dokumentech.
Farmářská škola – den otevřených dveří, 19. 4. 2023
Srdečně Vás zveme na den otevřených dveří naší spřátelené organizace – Farmářské školy, která bude sídlit v areálu našeho ústavu. Na vzdělávání mladých zemědělců se budou aktivně podílet i pracovníci VÚRV, v.v.i. Těšíme se na Vás
„Strom v zemědělské krajině“ – odkazy na přednášky ze semináře
Odkazy na jednotlivé přednášky z proběhlého semináře (23. 3. 2023) najdete níže.
Seminář „Strom v zemědělské krajině“, 23. 3. 2023
Pozvánku na akci, včetně pokynů pro přihlášení (prezenčně nebo on-line) si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže.