Plevele
Monitoring je zaměřen zejména na hospodářsky významné plevele, s hlavním zřetelem na jednoděložné ozimé trávovité plevele:
chundelka metlice (Apera spica-venti), psárka polní (Alopecurus myosuroides), sveřep jalový (Bromus sterilis), sveřep měkký (Bromus hordeaceus), mrvka myší ocásek (Vulpia myuros).
Sledováno je vzcházení plevelů v podzimních měsících, jejich přezimování a případně vzcházení v průběhu teplých zimních měsíců. Z rozšiřujících se plevelů je sledována postupná expanze psárky polní a zejména mrvky myší ocásek. Sledována je citlivost vůči herbicidním přípravkům a u psárky polní i rezistence vůči používaným herbicidům.
Současně je sledována expanze vybraných invazních plevelných rostlin, především:
bytel metlatý (Kochia scoparia), řepeň polabská (Xanthium albinum), mračňák Theophrastův (Abutilon theophrasti), ambrózie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia) aj.
Rovněž je sledována účinnost integrovaných systémů regulace plevelů v jednotlivých plodinách a zejména účinnost antirezistentních opatření.
Rezistence plevelů vůči herbicidům
Doporučujeme Vaší pozornosti zajímavou diskuzi s doc. Ing. Janem Mikulkou, CSc. na TV zemědělec k problematice rezistence plevelů vůči herbicidům na téma: Současná situace ve světě a u nás. Trendy ve výskytu rezistence. Monitoring rezistence. Spektrum rezistentních plevelných druhů. Využití antirezistentní strategie v systémech regulace plevelů. Metody diagnostiky rezistence. Poradenství k problematice rezistence plevelů.
„PLEVEL FEST 2023“, 10.–11. 5. 2023
10. a 11. května se v Národním zemědělském muzeu ve spolupráci s VÚRV, v.v.i. a dalšími institucemi uskuteční PLEVEL FEST 2023.
Rozhovor v TV Zemědělec o rezistenci plevelů vůči herbicidům
Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v.v.i. se zabýváme problematikou rezistence plevelů vůči herbicidům a šířením invazních plevelů. Provádíme monitoring rezistence a invazních druhů na území ČR, diagnostiku rezistence a aktualizujeme antirezistentní strategii v rámci integrované ochrany rostlin.
Merlík trpasličí v České republice
Merlík trpasličí (Dysphania pumilio) patří mezi neofyty. Původní domovinou je Tasmánie a západní Austrálie. V České republice je znám již z konce 19. století, kdy byl zavlečen dovozem surové ovčí vlny.
Výskyt plevele – šáchor jedlý
Na webu www.agroporadenstvo.sk byl zveřejněn článek „Výskyt invazního plevele Cyperus esculentus L. v ČR“ autorů z VÚRV, v.v.i. doc. Ing. J. Mikulky, CSc. a Ing. J. Štrobacha, Ph.D.
Výskyt plevele – řepeň polabská
Řepeň polabská patří do čeledi hvězdnicovitých. V České republice patří do skupiny zdomácnělých neofytů, které k nám byly zavlečeny lodní dopravou s dovozem zemědělských produktů, jako jsou semena olejnin a obiloviny. Typickými primárními lokalitami řepně polabské na území České republiky jsou přístavy, železniční překladiště a další zpracovatelské závody, ve kterých je manipulováno s dovezenými zemědělskými […]
Výskyt plevele – mračňák Theophrastův
Mračňák jako pozdně jarní plevel patří mezi celosvětově významné druhy. Do České republiky byl zavlečen sójovými boby dováženými ze Severní Ameriky. Na introdukci se podílí především lodní a vlaková doprava.
Trendy vývoje plevelových společenstev v ozimých obilninách
Dovolujeme si Vás upozornit na nový článek doc. Ing. Jana Mikulky, CSc., a kolektivu autorů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně a České zemědělské univerzity v Praze, který je zveřejněn v červencovém vydání časopisu Úroda (7/2021).
Nová kniha o plevelech
Kniha autorů Jana Mikulky a Štefana Týra „Buriny poľných plodín“ vyšla v roce 2021 v nakladatelství ProfiPress. Obsahuje nejnovější informace o plevelných rostlinách, včetně biologie plevelných rostlin, metodách jejich regulace a rezistence plevelům vůči herbicidům. Kniha obsahuje podrobný popis 143 plevelných druhů, včetně obrázků v různých růstových fázích.