V současné době probíhá v Národním centru zemědělského a potravinářského výzkumu v Praze-Ruzyni preventivní mykologický rozbor vzorků ozimých obilnin se zaměřením na choroby pat stébel. Neváhejte zaslat svoje vzorky k posouzení (kontakty níže).
Ze 43 doposud analyzovaných letošních vzorků pšenice, ječmene, žita a tritikale bylo 79 % napadeno chorobami pat stébel. Vyšší stupeň napadení byl zaznamenán u 40 % vzorků, u nichž je doporučeno provést fungicidní ošetření některým z registrovaných fungicidních přípravků (viz Registr přípravků). Chemická ochrana je účinná, pokud je provedena počátkem sloupkování, až do vzniku druhého kolénka (BBCH 32).
Choroby pat stébel se v České republice vyskytují každoročně. Nejzávažnější z nich je stéblolam, v tomto období jsou však jeho symptomy snadno zaměnitelné s jinými původci (Fusarium, Microdochium, Rhizoctonia). Stéblolam byl zatím zjištěn ve 21 % hodnocených vzorků. Typické skvrny ve tvaru oka pronikaly až na stéblo, a to již ve stádiu BBCH 30–32.
Výskyt listových skvrnitostí pšenice a ječmene je zatím omezen spíše na spodní listová patra. Jedná se především o braničnatku pšeničnou (Zymoseptoria tritici) a síťovitou skvrnitost ječmene (Pyrenophora teres). Při dostatečné vlhkosti je však předpoklad šíření patogenů na horní listy.
Míru rizika výskytu stéblolamu a braničnatky pšeničné v regionech ČR je možné sledovat na portálu Agrorisk. Červeně jsou označeny oblasti vysokého rizika výskytu.
Mgr. Jana Palicová, Ph.D.
výzkumný tým Genetika a šlechtitelské metody
jana.palicova@nullcarc.cz
tel. 702 087 644
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.
Drnovská 507/73
161 00 Praha 6 – Ruzyně