Pomůcka pro snadný přepočet hodnot z laboratorních rozborů hnojiv

Do evidence hnojení se uvádí statková hnojiva (hnůj, kejda, …) a organická hnojiva (digestát, kompost, …) v celkové dávce (t) a v průměrné dávce (t/ha). S průměrnou dávkou hnojiva souvisí i průměrný přívod živin v použitém hnojivu, vyjadřovaný v kilogramech živin na jeden hektar (kg/ha). Přívod celkového dusíku a síry se uvádí v prvcích (N, S), avšak přívod fosforu, draslíku, vápníku a hořčíku se zapisuje v oxidové formě (P2O5, K2O, MgO, CaO). Je samozřejmě možné použít údaje o průměrném obsahu živin z vyhlášky č. 377/2013 Sb., která však dává možnost využít (a preferuje) vlastní údaje (ne starší než 1 rok), získané na základě rozborů hnojiv. Rovněž je možné použít údaje z označení hnojiva od dodavatele (etiketa, příbalový leták). Při odběrech a analýzách vzorků hnojiv je třeba dodržet postupy podle vyhlášky č. 309/2021 Sb.

POZOR – u upravených kalů se jejich spotřeba i obsah živin uvádí a eviduje ve 100% sušině.

V protokolu o rozboru hnojiva, který obdržíte z laboratoře, jsou většinou již naměřené hodnoty přepočteny na % N, P2O5, K2O ve hnojivu („původní vzorek“). Pak již stačí tyto hodnoty vynásobit deseti a výsledkem jsou hodnoty v kg/t, pro zápis do evidence hnojení i výpočet bilance. Často jsou již v protokolu obsahy živin uvedeny přímo v kg/t hnojiva. Pokud jsou však hodnoty uvedeny v prvcích, je třeba použít přepočtové koeficienty:

P2O5 = P x 2,293; K2O = K x 1,204; MgO = Mg x 1,66; CaO = Ca x 1,40

Pokud v protokolu přepočet na hnojivo není a hodnoty jsou uvedeny v sušině, je třeba vynásobit naměřené laboratorní hodnoty obsahů živin v sušině hodnotou sušiny a upravit jednotky, např.:

7,48 (% N v suš.)  x  6,6 (% suš.)  /  10  =  4,9 kg N/t

Pro snadné přepočty jsme připravili jednoduchou pomůcku, ke stažení zde. Doporučujeme vyzkoušet, uvítáme návrhy na úpravu nebo doplnění o další možnosti…

Jan Klír
tel.: 603 520 684
e-mail: jan.klir@nullcarc.cz

Kategorie legislativa, software, výživa rostlin.
Počet zobrazení: 56