Model OH pro ekoplatbu 2025

Rychlý odkaz ke stažení formuláře pro ekoplatbu na orné půdě v roce 2025: kultura R 2024/25

Rychlý odkaz ke stažení formuláře pro ekoplatbu ve chmelnicích v roce 2025: kultura C 2024/25

Důležitou podmínkou základní celofaremní ekoplatby je udržitelné hospodaření s organickou hmotou, jako základ péče o půdní úrodnost. Principy správného hospodaření popisuje řada publikací, např. metodika „Udržitelné hospodaření se živinami a organickými látkami“ (2024), kterou Vám rádi zašleme. Hodnocení vývoje obsahu a kvality organické hmoty v půdě, založené na odběrech a analýzách vzorků půdy je nákladný a dlouhodobý proces. Pro účely jednoleté ekoplatby však lze hodnotit splnění základních požadavků pomocí jednoduché bilance organické hmoty v rámci zemědělského závodu (Model OH).

Povinnost dodržovat požadavky podle § 13 odst. 5 nařízení vlády č. 83/2023 Sb. a následně dokladovat provedená opatření se vztahuje pouze na žadatele s výměrou orné půdy (R+G+U) větší než 30 hektarů. U menších farem by totiž jednoletá bilance nebyla vypovídající… Vyplněné formuláře se nikam neposílají, kontrolu provádí pracovníci SZIF na místě. Pro ekoplatbu 2025 byste je měli mít zpracované do 30. září 2025.

POZOR – po kliknutí na odkaz (nahoře) se někdy otevře formulář jen v internetovém prohlížeči, kde jej není možné vyplňovat. Je tedy ještě nutné v otevřeném formuláři kliknout na tlačítko „Stáhnout soubor“ a uložit jej do počítače…

Nabízíme pomoc v oblasti hospodaření s organickou hmotou, vč. výpočtu a posouzení výsledků bilance:
jan.klir@nullcarc.cz (tel. 603 520 684), lada.kozlovska@nullcarc.cz (tel. 733 375 632)

Pokud evidujete hnojení v EPH na Portálu farmáře, připravili jsme pro Vás návod, jak snadno využít sumární data z evidence hnojení.

Postup vyplnění formuláře pro ornou půdu (pro chmelnice je návod přímo ve formuláři, s uvedením příkladu vyplnění)

  1. Formulář pro ornou půdu má 3 listy – údaje se vyplňují do prvního listu. Pokud jste však použili půdoochranné technologie (PT) strip-till (pásové zpracování půdy) nebo přímé setí, tak se údaje o jejich použití na konkrétních DPB doplňují i do třetího listu. Do druhého listu se všechna data automaticky přepíší a ten slouží jako „protokol“ pro případnou kontrolu na místě (formulář se nikam neposílá).
  2. Uveďte název firmy nebo jméno žadatele, IČO (pokud je přiděleno) a ID uživatele z LPIS.
  3. Uveďte celkovou výměru vybraných kultur užívané půdy, jak ji plánujete zapsat do Jednotné žádosti (JŽ) 2025:
    • standardní orná půda (kultura R),
    • travní porost (na orné půdě, kultura G) a
    • úhor (kultura U).
  4. Po vložení údaje o výměře půdy se objeví grafické znázornění potřeby opatření (červený sloupec) a výzva k doplnění údajů o provedených opatřeních. Podmínka je zatím „nesplněna“, což by ale zůstalo, kdyby se vůbec organicky nehnojilo…
  5. Doplňte výměru lehkých a těžkých půd (k 31. 5. 2025) – naleznete v Registru půdy na Portálu farmáře – Tisk: Základní, tabulka „Součet výměr účinných dle kultur a režimů EZ“, sečtěte si hektary za kultury R, G, U.
  6. Vyplňte výměry vybraných hlavních plodin, jak je plánujete uvést do JŽ 2025 (brambory, jetel, …). Jsou to plodiny, které mají významný vliv na půdní organickou hmotu. Kukuřice, brambory apod. potřebu organického hnojení zvyšují, naopak víceleté pícniny potřebu snižují. Pokud je nepěstujete, zůstanou políčka prázdná a výpočet proběhne pro ostatní plodiny (pšenice, řepka, hrách, …), které se jmenovitě neuvádějí, protože tvoří „základ“ výpočtu. Pokud na jaře zakládáte např. jetel v podsevu do krycí plodiny a uvedete jako hlavní plodinu do JŽ jetel, můžete jej započítat do řádku č. 16. Tyto hektary současně uvedete i do řádku č. 46 – meziplodina (=krycí plodina) souběžně pěstovaná s hlavní plodinou (=podsev jetele). Je vhodné to uvést i do evidence hnojení, např. jako poznámku, zaškrtnout políčko „podsev“ apod.
  7. Doplňte organické hnojení a další opatření, celkem za podnik, za období 1. 7. 2024 – 30. 6. 2025. Např. zapravení slámy na 55 ha (léto 2024), meziplodiny na 30 ha (léto–podzim 2024), 500 tun hnoje (podzim 2024), strip-till na 50 ha (jaro 2025). Překryvy ploch jsou možné, stejné hektary s různými opatřeními se tedy mohou započítat vícekrát. Případná kontrola může chtít vidět Vaši evidenci hnojení, pěstovaných plodin (vč. meziplodin) a výnosů, pro porovnání správnosti dat ve výpočtu.
  8. Uveďte výměru úhorů a ochranných pásů deklarovaných v JŽ 2025 jako neprodukční plochy. Pokud úhory v létě či na podzim 2025 sklidíte, nevadí, že už je to jiný hospodářský rok.
  9. Podívejte se zpět nahoru na grafiku – pokud je modrý sloupeček větší než červený, máte splněno. Je však vhodné vytvořit si určitou rezervu. Důkazem lepší péče o půdu je pak dosažení bilance „zlepšující“…

Výpočet je tedy stejný jako v minulých dvou letech. Informace k převodům/převzetí půdy, stejně jako odpovědi na často kladené dotazy najdete zde.

Kategorie aktuality, legislativa, software, výživa rostlin.
Počet zobrazení: 576