Fungicidy mění mikrobiom pavouků a ovlivňují jejich odolnost vůči insekticidům

Mohou fungicidy nepřímo ovlivňovat účinnost insekticidů? Nová studie vědců z CARC, publikovaná v prestižním časopise Agriculture, Ecosystems & Environment přináší důkazy o tom, že aplikace fungicidů mění bakteriální společenstva pavouků a ovlivňuje jejich rezistenci vůči insekticidům.

Pavouci jsou důležitými predátory škůdců v zemědělských ekosystémech. V této studii jsme sledovali vliv čtyř různých fungicidů (Captan, Kocide, Kuprikol a Super Tin) na nejběžnější pavouky agroekosystémů – epifytickou snovačku Phylloneta impressa a epigeického slíďáka Pardosa agrestis. Analýzy ukázaly, že fungicidy významně mění složení jejich mikrobiomu, včetně obligátních a fakultativních endosymbiontů, jako jsou RickettsiaWolbachia a Spiroplasma.

Proč je to důležité? Změny v mikrobiomu přímo souvisely s odolností pavouků vůči insekticidům. Například expozice fungicidu Captan signifikantně ovlivnila rezistenci pavouků vůči insekticidu Benevia (cyantraniliprol). Mechanismy těchto interakcí zatím nejsou zcela objasněny, ale výsledky naznačují, že používání fungicidů může nepřímo ovlivňovat účinnost ochrany rostlin. Tyto poznatky podtrhují potřebu pečlivého posuzování kombinací agrochemikálií v zemědělství. Možným řešením by mohlo být lepší načasování aplikace fungicidů a insekticidů tak, aby se minimalizovaly jejich nežádoucí vedlejší účinky na přirozené nepřátele škůdců.

RNDr. Milan Řezáč, Ph.D.
výzkumný tým Funkce biodiverzity bezobratlých a rostlin v agrosystémech

RNDr. Veronika Řezáčová, Ph.D.
výzkumný tým Zemědělská pedologie a pedobiologie

Ilustrační obrázek: Hmyzí buňky s endosymbiotickou bakterií rodu Wolbachia (převzato z Entomology Today)

Kategorie aktuality, výzkum.
Počet zobrazení: 64