Výzkumný ústav rostlinné výroby v.v.i. uspořádal dne 27. listopadu 2024 seminář „Pěstování česneku: Výzkum a praxe“. Akce se konala v aule ústavu, pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného. Seminář byl zaměřen na problematiku houbových chorob česneku a jejich ochranu, specifika pěstování česneku na zeleno, mechanizaci sázení, sklizně a posklizňové úpravy a také na genetické zdroje česneku. Na semináři byly také předány zkušenosti pěstitele česneku z Vysočiny.
Akce se zúčastnilo 61 odborníků, mezi nimi výzkumníci, pěstitelé i zpracovatelé. Cílem již patnáctého ročníku semináře bylo propojit nové poznatky z výzkumu s praxí a poskytnout pěstitelům česneku cenné informace.
Program semináře
Úvodní slovo pronesl ředitel VÚRV, v.v.i. dr. Madaras, který přivítal účastníky, informoval o novinkách ve vývoji výzkumného ústavu a popřál všem plodnou výměnu zkušeností během přednášek i neformálních setkání.
Následovala přednáška Ing. Přibylové na téma Česnek: Tradiční chuť s budoucností díky Zelinářské unii Čech a Moravy. Byly prezentovány aktuální údaje o plochách pěstování česneku v České republice i ve světě, včetně exportu a importu. Zdůrazněno bylo, že Česká republika je závislá na dovozu česneku kvůli nízké domácí produkci. Dále byly představeny služby a podpora, které ZUČM poskytuje pěstitelům zeleniny.
Poprvé v historii semináře byla zařazena zajímavá přednáška o pěstování česneku na zeleno. Panem Bulatem byly představeny vhodné odrůdy, plánování výsadby a poznatky o požadavcích trhu, včetně růstu ceny česneku podle přidané hodnoty od polního prodeje až po sušený produkt.
Dr. Novotný z VÚRV, v.v.i., ve své přednášce podrobně popsal výskyt a identifikaci houbových chorob česneku. Navazující prezentace dr. Novotného z Monas Technology se věnovala možnostem využití biologických přípravků v ochraně česneku během jeho pěstování.
Další přednáška J. Formánka seznámila účastníky s širokou nabídkou zemědělské techniky pro předseťovou přípravu půdy, sázecí stroje, plečky a sklízecí stoje. Cenné bylo, že u každého stroje byla uvedena šíře možností jeho nastavení pro jednotlivé úkony. Závěrem představil širokou nabídku strojů pro posklizňovou úpravu a zpracování česneku.
Následující příspěvek (Bc. Jury) se zabýval zkušenostmi s pěstováním česneku na Vysočině. Účastníci byli seznámeni se specifickými klimatickými podmínkami regionu a optimálními agrotechnickými termíny pro pěstování vhodných odrůd.
Poslední odborná přednáška dr. Stavělíkové byla věnována genetickým zdrojům česneku v České republice. Bylo prezentováno, že polní kolekce v Olomouci zahrnuje 606 položek a pracovní kolekce 125 položek. Zdůrazněna byla důležitost kryokonzervace jako bezpečnostní duplikace genetických zdrojů kvůli minimální ochotě zahraničních genobank sdílet duplikace. Prezentace byla zakončena aktuální ukázkou poškození porostů česneku krkavcovitými ptáky.
Seminář završila praktická ukázka dr. Lukáše dronu a jeho využití při monitorování stavu porostů během vegetace.
Závěr a další plány
Seminář přispěl k hlubšímu porozumění aktuálním problémům spojeným s pěstováním česneku a posílil spolupráci mezi odborníky a pěstiteli česneku. Na závěr bylo oznámeno, že seminář se uskuteční i v roce 2025 v přibližně stejném termínu.
Zpracovali: Ing. Barbora Tunklová, Ph.D. a Ing. Jiří Zámečník, CSc. (VÚRV, v.v.i.)